STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WARSZTATY Z CERAMIKI! [WYWIAD]
WARSZTATY Z CERAMIKI! [wywiad]

WARSZTATY Z CERAMIKI! [wywiad]

Na otwarciu sezonu w Wioskach Świata specjalnie dla nas warsztaty ceramiczne pt. UBIERAMY W KOLOR ANIOŁKI MISYJNE przeprowadzi Marta Baronartystką, absolwentka wydziału malarstwa na ASP w Krakowie. Marta udzieliła nam odpowiedzi na kilka pytań. Przeczytajcie!

 

Jakimi dziedzinami sztuki się zajmujesz?
Przed wszystkim malarstwem i ceramiką.

Gdy byłaś dzieckiem, czy już interesowałaś się plastyką, sztuką, rzeźbą?
Tak, od dziecka mnie to interesowało 🙂 Rodzice wysyłali mnie na różne kółka plastyczne żebym mogła rozwijać swoje zdolności. Ale przede wszystkim dotyczące rysunku i malowania. Z gliną nie miałam styczności w dzieciństwie- nie była tak dostępna jak dzisiaj. Ale były za to inne masy- np. wszystkim znana plastelina.

Dlaczego zaczęłaś się bardziej interesować akurat ceramiką?
Nie wiem dlaczego 🙂 Może potrzebowałam powrotu do czasów dzieciństwa? Zawsze jak pytają mnie ludzie z czym kojarzy mi się ceramika- odpowiadam, że z weekendami i wakacjami spędzonymi u najukochańszej babci Róży. To były czasy kiedy całymi dniami siedziało się i lepiło z plasteliny.

Dla kogo przeznaczone są warsztaty z ceramiki, które będziesz prowadzić 7 kwietnia w Wioskach Świata?
Dla każdego 🙂

Dlaczego warto przyjść na takie zajęcia?
Żeby zobaczyć czym jest glina, jak się z niej lepi. No i przede wszystkim warto przyjść, bo będziemy wspólnie malować i dekorować już wcześniej wypalone figurki. Później każde dziecko uczestniczące w zajęciach może zabrać sobie swoją figurkę na pamiątkę.

Dziecko od jakiego wieku można przyprowadzić na warsztaty?
Najmłodsze dzieci jakie miałam na warsztatach to czterolatki.

Jak długo będą trwały? 
Zajęcia, które odbędą się 7 kwietnia- będą trwały 1h. Natomiast tradycyjne zajęcia ceramiczne, to dwa spotkania po 2h. Na pierwszych zajęciach lepimy. Na drugich szkliwimy. No i oczywiście odbiór rzeczy 🙂

Co dzieciaki  wykonają podczas warsztatów? Czy to będzie trudne?
7 Kwietnia każde dziecko otrzyma płaskiego aniołka. Jak nazwa warsztatów wskazuje: UBIERAMY W KOLOR ANIOŁKI MISYJNE – będziemy dekorować wypalone figurki. Do dekorowania dzieci będą miały farbki, plastelinę, kolorowe koraliki i tasiemki. A co z tego powstanie? Zobaczymy :D! Warsztaty na pewno nie będą trudne!

Jak po kolei wygląda proces tworzenia figurek?
Najpierw lepimy figurkę. Odkładamy nasze dzieło do wyschnięcia w ciepłym miejscu. Kiedy figurka wyschnie wkładamy do pieca. Tam spędza ona ok. 24 godzin(czas kiedy piec osiąga najwyższą temperaturę-ok. 1000 i czas opadania temperatury do poniżej 100 stopni). Wyciągamy z pieca figurkę i nakładamy szkliwa 🙂 No i ostatni wypał, żeby wydobyć kolor. Dla mnie ten ostatni etap jest najprzyjemniejszy!

Jakie materiały są wykorzystywane? Czy są bezpieczne dla dzieci?
Do wyrobu ceramiki używa się gliny, drewnianych narzędzi i szkliw. Materiały są bezpieczne dla dzieci, ale trzeba być czujnym. Dzieci mają różne pomysły.

Czy można wykonane figurki zabrać ze sobą do domu?
Można zabrać do domu. Ale bez wcześniejszego przeschnięcia- mogą się zniekształcić. Glina jest lepka i podatna. Figurki powinny trochę przeschnąć. Ale odporne i trwałe, o ile nie zrzucimy ich na podłogę- są po wypałach. Przeschnięcie w ciepłym miejscu świeżo ulepionej figurki nie gwaratnuje odporności- rzecz jest krucha.

Czym różni się lepienie z gliny od lepienia z plasteliny ;)? 
Lepienie z plasteliny na pewno jest prostsze i mniej zaskakujące. Plastelina jest kolorowa, nietrwała i efekt jest widoczny zaraz po ulepieniu. Lepienie z gliny natomiast to coś w rodzaju czarów. Z szarego, jednokolorowego kawałka zimnej i brudzącej masy powstaje coś, co nadal wymaga naszego czasu. BO TO NIE KONIEC, a dopiero początek 🙂

Co można ulepić z gliny samodzielnie w domu z dzieckiem?
Wszystko 🙂 Wydaje mi się, że z gliny można ulepić wszystko…

 

ZAPRASZAMY NA OTWARCIE SEZONU

7 KWIETNIA, 13:00 – 18:00

WSTĘP WOLNY!

dolacz do wydarzenia na fb