Na tropie papuaskich skarbów

Na tropie papuaskich skarbów

Najpierw trzeba zapakować plecak, wsiąść w samolot i wyruszyć w drogę! A tam – w dalekiej Australii i Oceanii na uczestników warsztatów czeka wizyta w domku na palach, gdzie udział w kolejnych zadaniach, zabawach i symulacjach pozwoli poznać życie codzienne mieszkańców Papui Nowej Gwinei, kulturę i tradycje plemienne – największego skarbu kraju tysiąca wysp.
W peruwiańskiej szkole

W peruwiańskiej szkole

Mali podróżnicy przemierzają Andy i Dżunglę Amazońską by dotrzeć do miejskich slumsów, gdzie w tętniącej życiem szkole będą uczestniczyć w lekcji hiszpańskiego, zatańczą do peruwiańskiej muzyki i zagrają na indiańskich instrumentach
Dzień z życia w Afryce

Dzień z życia w Afryce

Podczas gry symulacyjnej dzieci, udają się w podróż do Afryki. Tam, w ghańskiej wiosce dowiadują się jakie są codzienne obowiązki ich rówieśników, z czego dzieci w Ghanie robią zabawki, skąd się bierze czekolada i jak wyglądają lekcje w szkole pod drzewem. Uczestnicy mogą obejrzeć przedmioty i stroje, zarówno z tej tradycyjnej, jak i bardzo nowoczesnej Afryki.
Wśród Indian Ameryki Północnej

Wśród Indian Ameryki Północnej

We wnętrzu tipi uczestnicy warsztatu odkrywają kulturę Indian, poznają ich dzieje, sztukę, tradycyjne symbole i wybrane rytuały. Oprócz wiedzy, młodzi podróżnicy zdobywają także liczne sprawności. Cztery plemiona ścigają się w różnych konkurencjach, ćwicząc się jednocześnie we współzawodnictwie, przestrzeganiu reguł, umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce. Wspólna zabawa prowadzi także do jedności i współodpowiedzialności członków plemienia.
Magiczna Mongolia

Magiczna Mongolia

Dzieci „przenoszą się” do Azji, gdzie poznają realia życia na rozległych mongolskich stepach. W oryginalnej mongolskiej jurcie, uczestnicy warsztatu odkrywają ciekawą przeszłość tego kraju i przymierzają tradycyjne stroje. Biorąc udział w licznych zabawach zapoznają się również ze współczesnym obliczem Mongolii i problemami, z jakimi na co dzień stykają się ich rówieśnicy.
Arktyczna przygoda

Arktyczna przygoda

W igloo uczestnicy warsztatów odkrywają fascynujące oblicze Arktyki – klimat, przyrodę oraz obyczaje jej niezwykłych mieszkańców. Dowiadują się, kto i dlaczego nazwał ich Eskimosami oraz jaki oni sami mają stosunek do tej nazwy. Dzieci poznają tradycje. Aktywizujące ćwiczenia dają możliwość poznania zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej strony życia Innuitów.
Śladami Innuitów

Śladami Innuitów

Podczas warsztatów w tradycyjnym igloo uczestnicy przekonują się, że dzisiejsza Arktyka, choć nadal jawi się jako kraina wiecznych lodów i śniegów, nie jest już miejscem całkowicie odciętym od cywilizacji. Udział w aktywnych ćwiczeniach daje młodzieży okazję do porównania tradycyjnego życia Innuitów z nowoczesnością, ukazując liczne przeobrażenia oraz problemy i wyzwania.
Z mongolskiego stepu na przedmieścia Ułan Bator

Z mongolskiego stepu na przedmieścia Ułan Bator

Podczas warsztatów młodzież ma okazję zapoznać się zarówno z tradycyjnym, jak i współczesnym obliczem Mongolii. Uczestnicy zwiedzają oryginalną mongolską jurtę wraz z jej wyposażeniem, mogą również przymierzyć tradycyjne stroje. Biorąc udział w quizie, zdobywają informacje na temat życia jej mieszkańców. Podczas kolejnego ćwiczenia uczestnicy zdobywają wiedzę o procesie demokratyzacji oraz o zmianach, jakie nastąpiły w wyniku transformacji tego kraju.
Produkcja kakao w Ghanie

Produkcja kakao w Ghanie

Dzięki grze terenowej uczestnicy poznają różnorodność kontynentu afrykańskiego, konfrontując się jednocześnie z ciągle funkcjonującymi w naszej kulturze stereotypami. Na przykładzie Ghany mogą zobaczyć różnice pomiędzy życiem ludzi w mieście i życiem na obszarach wiejskich. Podczas gry symulacyjnej młodzież dowiaduje się, w jaki sposób produkowane jest kakao i na czym polega sprawiedliwy handel.na co dzień stykają się ich rówieśnicy.
Na ulicach peruwiańskich miast

Na ulicach peruwiańskich miast

Podczas wędrówki po mapie Ameryki Południowej, uczestnicy odwiedzają poszczególne kraje tego kontynentu. Docierają do Peru i przekonują się, jak bardzo różnorodny jest to kraj. W górskiej chatce odkrywają kulturę Indian Quechua, oglądają tradycyjne stroje i instrumenty muzyczne Indian. Następnie udają się do slumsu, gdzie dzięki grze symulacyjnej poznają życie „dzieci ulicy” na przedmieściach wielkich miast oraz pracę streetworkerów, którzy próbują pomóc młodzieży w zmaganiach z trudną codziennością.
Na granicy konfliktu w Papui Nowej Gwinei

Na granicy konfliktu w Papui Nowej Gwinei

Na wyspie żyje kilkaset plemion, posługują się różnymi językami i kultywują różne tradycje – a co jeśli spotkają się w jednym miejscu? Uczestnicy warsztatów - podczas gry symulacyjnej – wcielą się w członków plemion, poznają ich język, tradycje, zwyczaje oraz zasady, według których mają postępować w życiu codziennym. Co ważniejsze w Papui Nowej Gwinei – wspólnie poszukają rozwiązań konfliktów, z którymi przyjdzie im się zmierzyć. Uczestnictwo w symulacji warsztatowej oraz zadaniach grupowych pozwoli na dotknięcie codzienności papuaskiej oraz własną refleksję nad tamtejszymi wyzwaniami.